Praha Jeruzalém

[IMG R 11288]Robert Serry, zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces, zhodnotil stav izraelsko-palestinských vztahů a jednání jako krizi důvěry mezi oběma stranami s tím, že ohlášené desetiměsíční zastavení budování izraelských osad nenaplňuje závazky podle plánu Roadmap z roku 2003. Palestince, kteří si zase kladou nepřijatelné předběžné podmínky, vyzval k obnovení jednání s Izraelem.

Situaci v Pásmu Gazy označil za „zoufalou“ s ohledem na tisíce lidí bez domovů téměř rok po operaci Lité olovo. Při ofenzívě přišlo o střechu nad hlavou okolo 20000 Palestinců, 3500 domů bylo zničeno, 2800 silně poškozeno a 53000 lehce.
Serry vyzval Izrael, aby dovolil uskutečnění rekonstrukce v Gaze. Agentury OSN podle něj dělají vše, co je v jejich silách, aby Palestincům před přicházející zimou pomohly.

Skutečný pokrok podle Serryho nastane teprve, až Hamás propustí uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita. Serry podotkl, že OSN odmítá Izraelský postoj, kdy je umožnění přísunu materiálu a následné provedení rekonstrukcí podmiňováno propuštěním Gilada Šalita.

18.12.2009 00:00 2