Praha Jeruzalém

[IMG R 10030]Egypt se rozhodl na své hranici s Pásmem Gazy vybudovat ocelovou bariéru, která má bránit pašerákům v průchodu do Egypta. Bariéra se nelíbí nejen Hamásu, ale také jeho spojencům z Hizballáhu. Proti bariéře se v nedělním projevu vyslovil šéf Hizballáhu, šejch Hassan Nasralláh. Podle Nasralláha by měl být Egypt odsouzen, pokud výstavbu bariéry nezastaví.

Většinově sunnitský Egypt a šíitská skupina Hizballáh, která je podporována šíitským Íránem, nemají právě nejlepší vztahy.  Hizballáh v minulosti obvinil Egypt ze spolupráce s Izraelem na uzávěře Pásma Gazy. Hizballáhu se nelíbí, že Egypt nechává hraniční přechod s Pásmem Gazy uzavřený, bojuje proti palestinským pašerákům a nyní dokonce staví hraniční bariéru.

Egypt na druhou stranu viní Hizballáh a potažmo i Írán ze snah protlačit šíitský islám do Egypta. Navíc považuje Hamás i Hizballáh za riziko pro vlastní bezpečnost. V egyptské vazbě je nyní 26 osob napojených na Hizballáh, které byly zadrženy v Egyptě. Zadržení jsou souzeni za plánování útoků uvnitř Egypta. Hizballáh napojení na zadržené osoby připouští, popírá však, že by cílem jejich konání měly být útok yv Egyptě. Část ze zadržených se měla podílet na pašování zbraní do Pásma Gazy.

27.12.2009 00:00 8