Praha Jeruzalém

Ve vesnici Jasuf na Západním břehu došlo ke střetům mezi Palestinci a izraelskou armádou v souvislosti se žhářským útokem na tamní mešitu spáchaném zřejmě židovskými osadníky.

Arabští muslimové po pátečních modlitbách zaútočili kamením na vojáky, zranili jednoho pohraničníka a izraelské jednotky reagovaly střelbou a slzným plynem. Podle palestinských zdrojů se do střetu zapojili i osadníci.

Palestinský poslanec Mustafa Bargútí kritizoval izraelskou vládu: „Celá izraelská vláda je vládou osadníků a osad odrážejících nejzazší mez extrémismu. Útoky osadníků nekončí u ničení půdy a stromů, ale zasáhlo rovněž na svatá místa.“ Barghútí vyzval palestinskou samosprávu, aby dala k dispozici prostředky k vedení boje a lidového odporu proti Izraeli.

Palestinský prezident, Mahmúd Abbás, žhářský útok a především osadníky rovněž odsoudil.

Izraelský ministr obrany, Ehud Barak, nařídil odpovědným složkám jeho rezortu vypátrat a zatknout ty, kdo za útokem stojí.

Regionální rada Samaří označila incident vzhledem k rozsahu za akt provokace. Při požáru byl spálen pouze koberec a knihovní skříň. Rada přípomněla, že na rozdíl od Arabů, kteří opakovaně podpálili a poškodili hrobku patriarchy Josefa, tato instituce zastává postoj, že místa svatá pro jiná náboženství nesmí být poškozována. Rada očekává, že policie případ vyšetří a najde viníka.

Palestinci dále tvrdí, že na zdi v mešitě bylo hebrejsky napsáno „Všechny vás upálíme.“ Izraelská strana to popírá s tím, že tam nápis byl, ale s textem „Připravte se na cenu“ zřejmě ve smyslu „připravte se na cenu, kterou zaplatíte za rušení nebo zmrazení osad“ (vysvětlivka redakce Israel.cz). Označení „cena“ nebo přesněji „cenovka“ již několik měsíců používají radikální osadníci mstící se na Palestincích za protiosadnickou politiku své vlády.

Na izraelské straně nepřímo obhajuje útoky tohoto typu pravicový aktivista Itamar Ben-Gvir, který z odpovědnosti za ně viní izraelské představitele, jejichž politika je trnem v oku osadníků. doslova řekl, že „Netanjahu musí zmrazit rasistické rozkazy, aby se bouře na území uklidnila.“

11.12.2009 00:00 4