Praha Jeruzalém

[IMG R 11280]Americký senát ve čtvrtek večer hlasoval pro posílení stávajících sankcí proti Íránu a pro uvalení nových, které by měly být zaměřené na palivové zásoby. Příčinou nových sankcí je americká snaha odradit Teherán od úsilí o získání jaderné zbraně a zabránit ráznému potlačování vnitřního disentu.

Nové opatření schválené senátem rozšíří sankce na ropovody, plynovody a ropné tankery a uvalí nové sankce na dovoz některých rafinovaných ropných produktů do Íránu. Rovněž došlo k posílení sankcí, které se týkají řady finančních institucí a podniků. Byl uložen široký zákaz přímého dovozu z Íránu do USA a vývozu ze Spojených států do Íránu, s výjimkou potravin a léků.

Obamova administrativa by měla zmrazit aktiva Íránců, včetně íránských Revolučních gard, které šíří jaderné zbraně a terorizmus.

Senát a Sněmovna reprezentantů nyní musí odstranit rozdíly mezi návrhem senátu a podobným opatřením sněmovny, které již bylo schváleno. Konečný návrh zákona schválený oběma komorami parlamentu bude postoupen k podpisu prezidentovi Obamovi.

29.01.2010 00:00 8