Praha Jeruzalém

[IMG R 11248]Muslimským světem se šíří protesty proti podzemní zdi, kterou Egypt buduje na své hranici z Gazou, aby zabránil pašování zbraní do Palestiny.

Okolo sto padesáti lidí se v neděli sešlo před egyptskou ambasádou v jordánském Ammánu a při protestech pálilo fotky egyptského prezidenta Husního Mubaraka, na kterých byl egyptský představitel zobrazen s Davidovou hvězdou na čele. Shromáždění zorganizovala Jordánská pracovní unie a stoupenci opozice.

V Libanonu protestovali před egyptskou ambasádou příslušníci hnutí Džamá al-Islámíja. Na demonstraci vystoupilo několik islámských duchovních a uvedlo, že egyptská zeď je v rozporu s islámským právem.

Arabskojazyčný deník se sídlem v Londýně Quds al-Arabí uvedl, že několik prominentních a radikálních muslimských duchovních vyneslo proti zdi fatvu. Proti stavbě zdi se vyjádřil podle arabského deníku také radikální Abdul Madžíd az-Zindání, rektor jemenské islámské univerzity Íman, dále také Šejch Júsuf Qaradáwí, egyptský vzdělanec a islamistický kazatel napojený na egyptské Muslimské bratrstvo, a jiní egyptští a saudští náboženští vůdci.

Káhirská univerzita al-Azhar, významné centrum arabské literatury a sunnitského učení, však naopak rozhodnutí egyptské vlády podpořila.

Obyvatelé Gazy doufají, že nátlak muslimského světa přesvědčí Egypt, aby zastavil stavbu zdi.

Izrael dlouho přesvědčoval Egypt, aby zabránil pašování zbraní přes egyptské hranice, které zásobovalo Palestince municí i základním zbožím.

Zeď by měla být dokončena v rámci několika měsíců. Na rozdíl od Izraele, Egypt udržuje vztahy s Hamásem a opozičním islámským hnutím. Podle nejmenovaného egyptského zdroje by měla zeď sahat do hloubky třiceti metrů a měla by být vybavena senzory a natlakovanými hadicemi k zaplavení tunelů mořskou vodou.

Tvůrci tunelů uvádí, že před operací Lité olovo bylo v provozu asi 3000 podzemních stezek, nyní z nich funguje jen přibližně 150.

04.01.2010 00:00 6