Praha Jeruzalém

Izraelský záchranný tým z Velitelství domácí fronty izraelské armády v úterý ráno zachránil na Haiti studentku ležící pod troskami univerzity v Port au-Prince.

Izraelský tým se přidal ke skupinám z Nikaraguy, Uruguaye, Venezuely a Ruska při hledání přeživších ve zřícené čtyřpatrové budově, bývalé haitské univerzitě. Mezi druhým a třetím poschodím uvízli mladý muž a žena. Když izraelský tým dorazil na místo, muž již byl vyproštěn, žena stále čekala na záchranu, uvedl major Amir Ben-David. K osvobození ženy byla použita těžká technika, díky níž byla studentka zachráněna.

Oba studenti strávili pod troskami šest dní, přežili díky vzduchovým kapsám, které se okolo nich vytvořily. Dívka byla ošetřena na místě a poté převezena do izraelské polní nemocnice. Major Ben-David řekl, že dívka je celkově v pořádku, doktoři však budou muset bojovat o záchranu její levé nohy.

Další skupina se pokusila zachránit šestiletou holčičku, která uvízla pod troskami svého domu, s pomocí nejmodernějšího zařízení na monitorování jejího srdce, ale po devíti hodinách naději, že děvčátko bude nalezeno živé, záchranáři vzdali. Muži zpočátku měli dojem, že dívčino tělo zahlédli pomocí malého optického zařízení skulinou v troskách, později se však ukázalo, že to byla jen panenka. Během posledních dvou hodin komplikoval záchranné práce požár, který na místě vypukl.

19.01.2010 00:00 9