Praha Jeruzalém

[IMG R 11302]Hnutí Hamás v syrském Damašku v pátek oznámilo, že Izrael před devíti dny zabil v Dubaji jednoho z velitelů vojenského křídla Hamásu, Mahmúda al-Mabhúha. O způsobu jeho likvidace Hamás nic nesdělil.

Al-Mabhúh stál za únosem a vraždou dvou Izraelců, Aviho Sasportase a Ilana Sa′adona, v době první intifády.

Al-Mabhúh, 50, se narodil v Džabalíji v Pásmu Gazy a je považován za jednoho ze zakladatelů Brigád Izz el-Dina al-Kassama. Podle vyjádření Hamásu byl prvním, kdo přišel s myšlenkou únosů izraelských vojáků za účelem jejich výměny za palestinské vězně. Od roku 1989 žil v exilu a působil jako vrcholný vojenský představitel vojenského křídla Hamásu. V Dubaji sloužil jako představitel hnutí Hamás. Al-Mabhúh byl nalezen mrtvý 20. ledna a ve čtvrtek bylo jeho tělo přepraveno do Damašku.

Podle al-Mabhúhova bratra se mu podařilo několikrát vyváznou z pokusu o jeho zavraždění včetně otrávení, po němž měl být údajně 36 hodin v bezvědomí. Na rozdíl od Izz el-Dina Šejka Khalíla se v roce 2004 vyhnul smrti, když bezpečnostní kamery zaznamenaly bombu upevněnou na jeho autě. Podle bratra byl al-Mabhúh zabit elektrickým proudem ze zařízení, které někdo přiložil k jeho hlavě.

Al-Mabhúh s rodinou o svých aktivitách nehovořil. Jeho příbuzní pouze věděli, že podporuje Hamás v odporu proti okupaci a že po něm pátrala izraelská armáda. „Znáte ho lépe než my. Mohu říci, že byl prvním v Hamásu, kdo zahájil ozbrojený boj proti okupaci. Stal se jedním z prvních zakladatelů Brigád Izz el-Dina al-Kassama, když začal operovat s malým komandem, z jehož členů je jeden stále ještě v izraelském vězení, a od té doby byl hledaný,“ řekl bratr al-Mabhúha.

Al-Mabhúhova rodina i organizace Hamás tvrdí, že za jeho zabitím stojí Mossad. Podle příbuzných jeho likvidace nic nemění a protiizraelské aktivity budou pokračovat.

Dva vojáci, které al-Mabhúh s jeho komandem unesli, byli zavražděni v roce 1989. Avi Sasportas byl unesen na cestě do svého domova, zastřelen a zahrabán do země nedaleko místa únosu. Ilan Sa′adon byl unesen o tři měsíce později a když začalo pátrání po jeho těle, bylo objeveno tělo Sasportase, jenž byl považován za nezvěstného. Tělo Ilana Sa′adona bylo objeveno až po sedmi letech, když Palestinská samospráva předala Izraeli mapu s vyznačením pěti možných míst, kde mohlo být jeho tělo. To pak bylo nalezeno zakopané osm metrů hluboko pod silnicí jižně od Rišon Lecion.

AKTUALIZACE:
Podle posledních zpráv probíhá v Emirátech honba za pachateli. Al-Mabhúha údajně měli zlikvidovat osoby, které přicestovaly na evropské pasy. Podle některých zpráv však právě tito jedinci dávno opustili Emiráty s jinou identitou. Podle vyšetřování na němž se podílel Hamás byl al-Mabhúh mučen a zabit elektřinou. (Jak poznamenal někdo v diskuzi: toto nesvědčí o práci Mossadu, ale spíše nějakého arabského soukmenovce. Mossad si nemůže dovolit hluboko v nepřátelském teritoriu takové „zdržování“ – ostatně má za sebou i řadu neúspěchů.) Podle kuvajtského deníku byl udušen. Také měl být otráven. Korunu tomu dává palestinská agentura Ma’an, podle níž zemřel v nemocnici na rakovinu. (Takže v důsledku máme ze zajímavé zprávy pravý arabský informační guláš…)

Odkazy:
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3841349,00.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3841395,00.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3841479,00.html

29.01.2010 00:00 14