Praha Jeruzalém

[IMG R 11035]Podle nových průzkumů klesá v Turecku podpora vlády premiéra Erdogana. V současné době podle statistik podporuje vládu méně než 30 procent obyvatel.

Institut Sonar zjistil, že islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) by získala jen 28 procent. Jedná se o nejnižší podporu od roku 2002, kdy strana vstoupila do parlamentu. Naopak sekulární Republikánská lidová strana (CHP) podle statistiky pomalu sílí, v průzkumech získala podporu 26 procent obyvatel. Na třetím místě se umístilo extrémně pravicové Národní hnutí (MHP) s 19 procenty.

Podpora vládnoucí strany pomalu klesá. Zatímco ve volbách v roce 2007 získala 46 procent hlasů, v roce 2009 to bylo 39 procent.

Při průzkumu uvedlo 69,7 procent respondentů, že největšími problémy v Turecku je nezaměstnanost a ekonomická krize. To může být příčinou ztráty popularity Erdoganovy strany.

Podle vysokého představitele opoziční strany voliči v roce 2002 potrestali vládnoucí sekulární stranu za selhání vlády. Dnes se patrně děje něco podobného a voliči trestají AKP za vysokou nezaměstnanost.

Podle bývalého vysokého představitele tureckého ministerstva zahraničních věcí a někdejšího velvyslance v Izraeli Alona Liela však nemusí aktuální průzkumy vůbec nic znamenat. Turecký volič je podle Liela často neloajální vůči svým zvoleným představitelům a Erdogan se drží u moci již nezvykle dlouhých sedm let.

Náčelník tureckého generálního štábu Ilker Basbug v pondělí popřel zprávy o plánovaném armádním puči. Ve svém televizním projevu Basbug varoval, že armáda má omezenou trpělivost s podobnými falešnými obviněními. Dodal, že turecké vojenské převraty jsou již minulostí a přesun moci by měl být proveden demokratickou cestou.

Podle zpráv založených na právních dokumentech plánovala armáda před sedmi lety umístit bomby do mešit, aby tak vznikl chaos, který by vedl ke svržení vlády.

26.01.2010 00:00 5