Praha Jeruzalém

Izrael se díky kombinaci neustálého válečného stavu a snahy zabránit lidským ztrátám v boji stal pionýrem robotické války. Podplukovník Oren Berebbi z technologické divize izraelské armády říká, že se armáda snaží dostat prostředky bez lidské posádky do každé čety na bojišti. Podle Giory Katze, viceprezidenta izraelské zbrojovky Rafael Advanced Defense Systems, budou za 10 až 15 let tvořit třetinu vojenské techniky roboti.

Program robotizace armády má ve světě 40 zemí. Většinou jde o bezpilotní letouny. Ty od Íránu získal v ve válce v roce 2006 použil proti Izraeli i libanonský Hizballáh. Spojené státy jich mají nyní 19000.

Izrael nad svými konkurenty, USA a Japonskem, nevede kvůli lepší technologii, nýbrž kvůli nutnosti přicházet s inovacemi, nasazovat je v podmínkách reálného boje a přizpůsobovat je potřebám armády.

Podle podplukovníka Thomase Tatea, který má na starosti vojenskou spolupráci USA a Izraele, je to právě nepřátelské okolí Izraele a s ním spojená potřeba rychlé odezvy, čím se Izrael liší.

Do roka Izrael nasadí hlasem ovládaného kolového robota, jehož úkolem bude nést lidským vojákům výzbroj a výstroj.

Před 10 měsíci nasadil Izrael vůz bez posádky, aby hlídal hranici s Gazou a Libanonem – vyřešil tím hrozbu únosu vojáků.

Při operaci Lité olovo nasadil dálkově řízené buldozery – vyřešil tak otázku prorážení cest na frontě bez ohrožení vojáků.

Když se výbušninami naložená rybářská loď pokusila v roce 2002 o atentát na frigatu izraelského vojenského námořnictva, sestrojili rychlý, těžce vyzbrojený člun bez lidské posádky.

Když v roce 1973 zasadily syrské raketové baterie těžké ztráty izraelskému letectvu, přišli Izraelci s prvními moderními bezpilotními letouny. Ty jim při invazi do Libanonu v roce 1981 umožnili získat v reálném čase snímky cílů útoků a zničit syrskou protivzdušnou obranu bez ztráty jediného pilota.

Po této zkušenosti změnily postoj k bezpilotním letounům i Spojené státy, které je doposud odmítaly, a podle izraelského prototypu postavily vlastní letadla, jež se stala předchůdci současného Predatora.

Dalším aspektem izraelské praktičnosti je, že na rozdíl od ostatních armád, kde bezpilotní letouny ovládají klasičtí bojoví piloti, jsou v Izraeli pro jejich řízení cvičeni obyčejní 18-letí odvedenci v rámci několikaměsíčního výcviku. Je to mnohem levnější…

12.01.2010 00:00 73