Praha Jeruzalém

[IMG R 10159]Polsko oznámilo, že slavný nacistický nápis ukradený z koncentračního tábora v Osvětimi se po měsíci zase vrací do muzea.

Mluvčí muzea v Osvětimi Pawel Sawicki uvedl, že policie předá ve čtvrtek těžce poškozený nápis „Arbeit Macht Frei“ muzeu. Odborníci na konzervaci památek poté určí, jak nápis opravit. Sawicki oznámil, že se nyní jedná o možnosti umístit na místo původního nápisu repliku.

Nyní je ve vazbě pět polských občanů, kteří přiznali, že se osmnáctého prosince na krádeži podíleli. Trvalý symbol nacistických zvěrstev z druhé světové války policie nalezla rozdělený na tři části. 

Polští státní zástupci údajně podezírají ze zorganizování krádeže dva muže ze Švédska. Podle prokurátorů jednalo pět polských zadržených na příkaz někoho ze zahraničí. Státní zástupce Artur Wrona uvedl, že Švédsko bylo požádáno o potvrzení osobních údajů švédských podezřelých. Další postup vyšetřování krádeže proto nyní podle Wrony závisí na odpovědi Švédska. Polsko může vydat evropský zatykač na tyto dva podezřelé. Wrona také popřel spekulace, že oba Švédové mohou být napojeni na některou z neonacistických organizací.

21.01.2010 00:00 3