Praha Jeruzalém

[IMG R 10811]Egyptská pohraniční stráž ve čtvrtek zastřelila neozbrojeného súdánského emigranta při pokusu vniknout do Izraele. Muž byl zasažen při přestřelce s převaděči uprchlíků na izraelské hranici.

Převaděči zahájili palbu na policii poblíž přechodu Karam Abu Sálim poté, co se strážníci pokusili zastavit jejich malý nákladní automobil, který se blížil k ostnatému drátu na hranici Izraele a Egypta. Sedmadvacetiletý Súdánec byl střelen do břicha, když utíkal směrem k izraelské straně hranice. Převaděči a asi čtyři další emigranti uprchli zpátky do Egypta.

Egyptské bezpečnostní síly zabily od začátku roku již tři migranty. Politicky citlivý sinajský pohraniční region je hlavním tranzitním místem afrických přistěhovalců a Izrael proto tlačil na Egypt, aby příliv uprchlíků zastavil.

Egypt mnoho let toleroval desítky tisíc afrických uprchlíků na svém území, nyní se však obává, že nekontrolovaný pohyb emigrantů může způsobit bezpečnostní hrozbu v oblasti, kde hledají útočiště islamističtí bojovníci.

03.02.2010 00:00 7