Praha Jeruzalém

[IMG R 10325]Premiér Netanjahu v pondělí vyjádřil svou podporu návrhu zákona, který by umožnil účast v izraelských volbách Izraelcům, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí. „Posílí to naše pouto s Izraelci, kteří žijí v zahraničí a pomůže to vytvarovat identitu Státu Izrael,“ vysvětlil Netanjahu svůj postoj. Zákon podle něj také zabrání diskriminaci.

Návrh zákona je součástí dohody mezi Netanjahuem a ministrem zahraničí Liebermanem. Pokud bude návrh schválen, budou z něj profitovat zejména pravicové strany.

Návrh zákona tvrdě kritizovala vůdkyně opozice, Tzipi Livniová. „Právo rozhodovat o osudu Izraele musí ležet v rukách těch, kteří v Izraeli žijí a jsou ochotni nést plnou tíhu svého rozhodnutí,“ vyjádřila ve svém prohlášení. Podle Livniové má být podporován vztah v zahraničí žijících Izraelců s Izraelem, právo účasti ve volbách prý ale mít nemají.

Livniová Netanjahua osočila z toho, že během prvního roku v úřadu premiéra dokázal, že je připraven prodat budoucnost země svým politickým partnerům.

09.02.2010 00:00 3