Nejvyšší soud Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že se na produkty izraelských společností vyrobené na Západním břehu vztahují dovozní cla, protože nejsou součástí obchodních dohod, které EU uzavřela s Izraelem a Palestinou.
Aktuální obchodní smlouvy neuvalují dovozní cla na izraelské výrobky vyrobené v Izraeli a na palestinské produkty ze Západního břehu. Izraelské firmy se sídlem v osadách na Západním břehu zde však také vyrábí, jde například o sušenky, různé druhy vín, kosmetiku a počítačové vybavení.
Rozhodnutí nejvyššího soudu zapříčinil případ německé společnosti Brita, která dováží suroviny pro výrobu nápojů od izraelské společnosti Soda-Club Ltd., jejíž sídlo je v Mišor Adumim, jedné z deseti izraelských průmyslových zón na Západním břehu. Brita uvedla německým celním úřadům, že dováží z Izraele a nemusela tudíž zaplatit dovozní cla. Německé úřady však měly podezření, že zboží pochází ze Západního břehu a požádaly Izrael o objasnění situace. Izraelská celnice potvrdila pouze to, že výrobek pochází z oblasti, která spadá pod izraelskou správu. Na základě tohoto sdělení Německo uvalilo na zboží dovozní clo.
Došlo k odvolacímu řízení u hamburgského odvolacího soudu, který se obrátil na Soudní dvůr Evropské unie. Nejvyšší soud poté rozhodl, že Izrael a Palestina mají oddělené obchodní dohody s EU s odlišným územím působnosti a vlastními výhodami. Soud uvedl, že Palestinská autonomie nemůže ztratit svá práva na obchodní výhody a izraelské zboží může být zvýhodněno, bude-li vyrobeno přímo v Izraeli.