Praha Jeruzalém

[IMG R 11105]Barack Obama jmenoval diplomata Roberta Forda prvním velvyslancem v Sýrii po pětileté přestávce. Americký prezident se tímto krokem snaží pokročit v mírovém procesu na Blízkém východě. Analytici však upozorňují, že Damašek nebude ochotný přerušit své vazby na Írán.

Ford by tak měl být prvním diplomatem poté, co byl poslední americký vyslanec odvolán ze Sýrie po atentátu na libanonského premiéra Rafíka Harírího v roce 2005. Z útoku byla obviněna Sýrie, která účast na atentátu popřela.

Obama oznámil své rozhodnutí krátce před návštěvou Williama Burnse, nejvyššího představitele amerického ministerstva zahraničí, v Sýrii. Burns by měl při návštěvě projednat „všechny aspekty“ napjatých vztahů obou zemí.

Prezident Obama se v prvním roce své funkce snažil otevřít dialog s Íránem a vyjednat mír mezi Izraelci a Palestinci. Vztahy se Sýrií mohou nyní americkou administrativu vyvést ze slepé uličky. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že syrská vláda prezidenta Bašára al-Assada, jejíž prioritou je zajištění vlastního přežití, bude ochotná přerušit vztahy s Íránem nebo učinit okamžité ústupky ve prospěch Izraele.

Američtí představitelé mohou mít zájem o zvýšení spolupráce se Sýrií ve zpravodajské oblasti, politická a militantní šíitská hnutí se však pravděpodobně stanou překážkou pro dlouhodobé zlepšení vzájemných vztahů.

Nově jmenovaný velvyslanec v Damašku Robert Ford je v současné době zástupcem velitele mise na americkém velvyslanectví v Bagdádu, v minulosti působil jako velvyslanec v Alžírsku a pracoval také v Izmiru a v Káhiře.

17.02.2010 00:00 3