Praha Jeruzalém

[IMG R 11311]Bezpečnostní analytik Ron Ben-Jišaj popisuje Dubaj jako křižovatku mezinárodního obchodu, která na sebe váže také různé tajné či vysloveně špionážní aktivity. Dubajská administrativa s ohledem na tuto skutečnost uplatňuje londýnský bezpečnostní model – město je prošpikováno bezpečnostními kamerami. Proto bylo možné v krátkém čase získat materiály o pobytu nákupčího zbraní pro Hamás, Mahmúda al-Mabhúha, a jeho vrahů, údajného komanda Mossadu.

Vrazi o úrovni elektronického sledování v Dubaji věděli, proto podle policejního šéfa volili takové oblečení a chování, které znesnadnilo identifikaci, porozumění komunikaci a nakonec i pronásledování. To samé platilo i pro pasy jak al-Mabhúha, tak i členů vražedného komanda.

Z výstupů dubajské policie už není zřejmé, co al-Mabhúh v Dubaji dělal, s kým se stýkal atd., ačkoli takových materiálů musí být k dispozici přinejmenším stejné množství jako u jeho vrahů. Policie zřejmě nechce vystavit Hamás veřejné potupě a ani nechce ztratit pověst diskrétní země u třetích stran.

Je zřejmé, že šlo o profesionální akci, na níž se podílelo několik vzájemně koordinovaných malých týmů. Zdá se, že část vražedného týmu čekala na al-Mabhúha již před jeho příchodem v hotelovém pokoji, omráčila jej v tichosti elektrickým výbojem a následně jej zabila.

Podle dubajské policie šlo o jednotku 11 nájemných zabijáků s různými evropskými pasy – 3 Irska, 6 Británie, 1 Francie a 1 Německa. V týmu byla i jedna žena – s irským pasem. Británie popřela účast svých občanů a odkazuje na aktivity Mossadu. Velitel akce Dubaj opustil ještě před al-Mabúhovým zabitím.

Komando při své akci údajně používalo nespecifikované pokročilé technologie. Al-Mabhúh byl rovněž sledován již od svého příletu do Dubaje 19. ledna.

Dubajská policie v úterý oznámila, že v hotelu, kde došlo k vraždě, zatkla dva Palestince s podezřením, že se na akci podíleli. Podezřelé do Dubaje vydalo Jordánsko. Jeden z dvojice se měl setkat s velitelem komanda, Francouzem vystupujícím pod jménem Peter Elvinger. Druhý muž údajně působil v bezpečnostním aparátu Palestinské samosprávy.  

Hamás po tomto oznámení obvinil Palestinskou samosprávu, že její podíl na al-Mabhúhově likvidaci vyplývá z bezpečnostní spolupráce Samosprávy s Izraelem. Palestinská samospráva naopak prohlásila, že oba muži působili v policii v Pásmu Gazy a jsou členové milice Hamásu.

Dubajská policie zatím nezveřejnila identity obou zadržených – zřejmě ve snaze neztrapnit některou ze stran.

16.02.2010 00:00 12