Praha Jeruzalém

[IMG R 10554]Podle amerických muslimských skupin zaměřených na občanské svobody obsahuje sada dětských učebnic o islámu zavádějící a pobuřující rétoriku, která nesprávně zobrazuje muslimy jako nepřátelské a nedůvěryhodné.

Pennsylvánská pobočka Rady pro americko-islámské vztahy hodlá zahájit osvětovou kampaň zaměřenou proti sérii knih s názvem Svět islámu vydané nakladatelstvím Mason Crest Publishing.

Moein Chawádža, ředitel pennsylvanské pobočky muslimské organizace, cituje jeden z desítek příkladů tvrzení v učebnici Muslimové v Americe: „Někteří muslimové začali emigrovat do Spojených států, aby přeměnili americkou společnost, někdy s použitím terorismu.“ Na jiném místě v knize je obrázek dvou usmívajících se muslimských dívek v šátcích na stránce s nadpisem ′Bezpečnostní hrozby′.

Série o islámu nakladatelství Mason Crest, které spolupracuje s philadelphským Institutem pro výzkum zahraniční politiky, zahrnuje deset titulů a je určena pro děti od deseti let. Vydavatel se zatím k situaci nevyjádřil.

Harvey Sicherman, ředitel philadelphského institutu, v úterý uvedl, že je reakcí na sérii knih zmaten a že oba uvedené příklady jsou vytrženy z kontextu. Umístění fotografie k titulku bylo neúmyslné a nemá v žádném případě znamenat, že dívky na obrázku jsou bezpečnostní hrozbou. Úryvek o muslimské imigraci do Ameriky je podle něj správný.

Chawádža uvedl, že problém přesahuje význam jednotlivých vět a zdůraznil celkový protiislámský tón učebnic. V knize Islám v Evropě upozornil CHawádža na chronologii, která začíná rokem 1988 a uvádí deset událostí, z nichž sedm zahrnuje účast muslimských extrémistů na bombových útocích, únosech nebo jiném násilí.

Sicherman uvedl, že se představitel insitutu zúčastní středeční tiskové konference muslimské skupiny.

17.03.2010 00:00 5