Praha Jeruzalém

[IMG R 10636]50 let odmítala německá vláda zveřejnit tajné dokumenty týkající se útěku nacistického zločince Adolfa Eichmanna z Evropy a  jeho pobytu v Jižní Americe, tedy období od konce války do Eichmannova dopadení agenty Mossadu. Podle německé vlády zůstávaly dokumenty tajné z bezpečnostních důvodů, mnozí jsou však přesvědčeni, že německá vláda pouze nechtěla odhalit, do jaké míry pomáhala nacistickým zločincům uprchnout z Německa a také identity osob, které si rozhodně nepřály Eichmannovo dopadení.

Novinářka Gabriele Weberová rozčeřila vody svou žalobou, ve které žádá zveřejnění 4 500 stran tajných dokumentů a to podle zákonu o svobodném přístupu k informacím. Žalobou se zabývá senát složený ze tří soudců, kteří dostali zvláštní povolení do tajných dokumentů nahlédnout.

Protistrana, tedy německá zpravodajská služba BND, tvrdí, že není vhodné dokumenty zveřejňovat, protože většinu z nich Německo získalo od nejmenované zahraniční zpravodajské služby. Má se za to, že by touto zpravodajskou službou mohl být izraelský Mossad. Pokud by prý došlo ke zveřejnění informací, ostatní zpravodajské služby by to údajně odradilo od budoucí spolupráce s německou zpravodajskou službou.

Podle argentinského novináře Uki Goniho, který se na kauzy uprchlých nacistických zločinců specializuje, se ale ze strany Německa jedná pouze o výmluvu. Jméno zahraniční zpravodajské služby i informátorů mohou být ze spisů odstraněna. „Spis by nebyl nepříjemný pro žádnou jinou zpravodajskou službu kromě té německé.“ Podle Goniho by spis odhalil neznámý rozsah spolupráce mezi německou vládou a nacisty, kteří z Německa uprchli před spravedlností.

Německo se podle bývalého agenta BND Wilhelma Dietla o dopadení nacistických zločinců příliš nesnažilo. „Proč si myslíte, že se veřejný státní zástupce Fritz Bauer vydal do Izraele, aby jim řekl o tom, kde se Eichman nachází, místo toho, aby to řekl své vlastní vládě? Nevěřil Němcům, že chtějí Eichmanna najít.“ Podle Irmtrud Wojakové nešel Bauer s informacemi za Němci také kvůli množství bývalých nacistů v úřadu. „V neposlední řadě Werner Junkers, bývalý nacista, byl velvyslancem v Argentině.“ Bauer se obával, že by někdo z vlády mohl Eichmanna varovat a ten by pak opět uprchl.

Reiner Geulen, jeden z právníku Weberové, říká, že spisy skutečně obsahují velmi podrobné detaily o Eichmannově útěku z Německa. Eichmann byl prý v Jeruzalémě velmi hovorný, věděl, že stejně zemře. Velmi detailně proto vysvětlil, kdo mu pomohl uprchnout z Německa a následně i z Evropy, což byly informace, které Izraelce velmi zajímaly. Je prý důvod se domnívat, že mu při útěku pomáhali představitelé Německa, Itálie a Vatikánu.

Odtajnění dokumentů podporuje i Eichmannův syn, Ricardo Eichmann, který žije v Berlíně a pracuje jako archeolog. V minulosti již několikrát vyjádřil znechucení z činů svého otce.

13.03.2010 00:00 25