Praha Jeruzalém

Vysoce postavený představitel Fatahu Mohammed Dahlan pronesl ve středu překvapující prohlášení. Vyzval znepřátelený Hamás ke spojení sil a obraně muslimských svatých míst proti izraelské politice. Dahlan, který je považován za tvrdého nepřítele Hamásu, tuto organizaci vyzval, aby se stala součástí celopalestinské národní konference, která by dala dohromady jednotnou politiku pro ochranu svatých míst.

„Opravdu doufám, že nás Hamás překvapí a přidá se do kolektivní bitvy a že se nespokojí jen s vyzýváním Palestinců, aby se připravili na intifádu na Západním břehu.“ Vyjádřil také naději, že Hamás upřednostní zájmy Palestinců a správně diagnostikuje vážnost situace ve světle útoku na Jeruzalém a podepíše egyptský dokument usmíření.

Podle Dahlana je jeho hnutí stále odhodlané k řešení situace existencí dvou států. Nehodlá prý ale čekat na toto řešení donekonečna. Pokud prý mezinárodní společenství nevnutí Izraeli toto řešení, bude na stole řešení v podobě existence jen jednoho státu. Třetí možnost – současný stav, prý není možné akceptovat.

18.03.2010 00:00 5