Praha Jeruzalém

[IMG R 10286]Evropská unie v pondělí odsoudila Izrael kvůli pokračování výstavby ve východním Jeruzalémě s tím, že se jedná o překážku mezinárodním mírovým snahám. Bývalý britský premiér Tony Blair nicméně vyjádřil přesvědčení, že i přes poslední vývoj chtějí Izraelci i Palestinci v mírovém procesu pokračovat.

„Evropská unie odsuzuje veškerou osadnickou aktivitu,“ řekl španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos. „Požadujeme úplné zastavení osadnické aktivity. Tuto zásadu budeme prosazovat.“

Ministři zahraničí zemí EU se sešli v Bruselu jen den poté, co premiér Netanjahu oznámil, že Izrael neomezí výstavbu ve východním Jeruzalémě. Zastavení výstavby v osadách je klíčovým požadavkem Čtyřky blízkovýchodních vyjednávačů, kteří se snaží znovu rozběhnout vyjednávání mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Izrael souhlasil se zastavením výstavby osad na Západním břehu, ale ne ve východním Jeruzalémě. Podle Izraele je totiž celý Jeruzalém izraelským věčným hlavním městem.

23.03.2010 00:00

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka