Praha Jeruzalém

[IMG R 10587]Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odsoudil izraelský plán na výstavbu nových bytových jednotek ve východním Jeruzalémě a uvedl, že „osady jsou podle mezinárodního práva ilegální“.

Izraelské ministerstvo vnitra schválilo stavbu 1600 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Mluvčí generálního tajemníka OSN však uvedl, že nové osidlování je v rozporu s izraelskými závazky v rámci mírového procesu.

Schválení plánu na výstavbu ve východním Jeruzalémě tvrdě odsoudila také izraelská strana Kadima, která uvedla, že se jedná o „nový rekord v politické hlouposti.“
Mluvčí strany řekl: „Netanjahu neovládá svůj kabinet. Každý ministr jedná nezodpovědně, chybí mu vedení. Natanjahuova hra o politické přežití ničí životně důležité zájmy Izraele. Když ministr obrany kritizuje premiéra, je to oficiální – v Izraeli není žádný ministerský předseda a pravá ruka neví, co dělá levá.“

Plán počítá s rozšířením čtvrti Ramat Šlomo na jihovýchod, zlepšením přístupové cesty a vybudováním silnice ze západu. Průměrná velikost každé obytné jednotky by měla být 120 čtverečních metrů. Po schválení plánu ministerstvem vnitra má nyní veřejnost 60 dnů na podání námitek, poté bude návrh projednán ve výboru.

Návrh na výstavbu odsoudil také americký viceprezident Joe Biden, který je nyní na návštěvě Izraele a Palestiny za účelem podpory „sousedských rozhovorů“.

10.03.2010 00:00 11