Praha Jeruzalém

[IMG R 10997]Ozbrojenci Hamásu využívali během operace Lité olovo palestinské děti jako lidské štíty a budovali velitelská postavení a odpalovače raket Kassám přímo uvnitř, a nebo v bezprostřední blízkosti více než stovky mešit a nemocnic. To vyplývá z nové izraelské zprávy, která byla zveřejněna v pondělí a je zaměřena proti kritice směřující na izraelskou armádu.

Detailní 500stránkovou zprávu vypracovalo informační centrum Malam, což je malá výzkumná skupina vedená plukovníkem v záloze Reuvenem Erlichem, bývalým důstojníkem vojenské zpravodajské služby. Z tvůrci zprávy spolupracovala armáda i Šin Bet a znovu byly prohlédnuty stovky fotografií, videozáznamů, výslechů a Hamásem namalovaných schémat. Práce na zprávě začala v podstatě okamžitě po zveřejnění Goldstoneovy zprávy.

Součástí zprávy je také dosud nehodnocené schéma vesnice Bejt Lahija, které nalezli izraelští vojáci během operace. Na plánku je podrobně rozkresleno rozmístění výbušných zařízení a odstřelovačských pozic uvnitř a bezprostředně u civilních domů. Plánek byl objeven v domě jednoho z představitelů Hamásu společně s několika výbušnými systémy a puškami Kalašnikov.

[IMG L 11002]Podle Erlicha je Goldstoneova zpráva jednostranná, zaujatá a jednoduše akceptuje tvrzení Hamásu. Tvrdí například, že nebyly nalezeny důkazy o tom, že by Hamás používal civilisty jako lidské štíty. Zpráva Malam nicméně přináší videozáznamy, které ukazují, jak Hamás civilisty jako živé štíty využíval a rozmisťoval své zbraně a velitelská centra uvnitř civilních domů. V jednom z domů vojáci nalezli arabsky psaný vzkaz: „Jsme vaši bratři, bojovníci v této svaté válce a využili jsme váš dům a některý váš majetek. Je nám to líto.“
Celá sekce zprávy se věnuje dokazování toho, jak byli do vojenských/teroristických aktivit zapojeni policisté Hamásu a interní bezpečnostní složky.

Zpráva poukazuje na čtyři zásadní nedostatky Goldstoneovy zprávy.

1.    nezaobírá se podstatou Hamásu, jeho teroristickými aspekty a ideologií
2.    minimalizuje závažnost teroristických útoků proti Izraeli, zaměřuje se na raketové útoky jen během šesti měsíců předcházejících vojenské operaci. Jen velmi malou pozornost věnuje faktu, že raketová a minometná palba začala v roce 2001
3.    nezabývá se vojenským posilováním Hamásu v Pásmu Gazy v letech před vojenskou operací
4.    rozsáhle se věnuje historii izraelsko-palestinského konfliktu, ale ignoruje roli Íránu a Sýrie, kteří dodávají Hamásu výbušniny a zbraně

16.03.2010 00:00 13