Praha Jeruzalém

[IMG R 11132]Michael Oren, izraelský velvyslanec ve Washingtonu, se pokusil uvolnit napětí vyvolané plánem na výstavbu nových bytových jednotek ve východním Jeruzalémě, když uvedl: „Izrael a Palestina mají hluboký přátelský vztah, ale i nejbližší spojenci se nemusí vždy shodnout.“

V článku pro New York Times Oren označil neshodu za „nešťastnou“. Dále napsal: „Neměli bychom dovolit, aby bylo mírové úsilí či americko-izraelské vztahy ohroženy izraelskou politikou v Jeruzalémě. Nejedná se pouze o politiku premiéra Netanjahua, ale také jeho předchůdců Ehuda Baraka, Jicchaka Rabina, Šimona Perese a Goldy Meirové – tedy každé izraelské vlády od získání města v roce 1967. Izrael se důsledně rozhodl, že Jeruzalém by měl být nerozděleným hlavním městem, kde mají Židé i Arabové právo stavět na jakémkoliv místě.“

Oren také uvedl, že doufá v ukončení arabských násilných demonstrací ve východním Jeruzalémě a očekává, že Palestinci přestanou s podporou útoků proti izraelské legitimitě, za který považuje velmi tendeční Goldstonovu zprávu o válce v Gaze.

„I přes palestinské činy chce Izrael zahájit nepřímé rozhovory pomocí amerických prostředníků, které snad povedou k přímému dialogu a historickému a trvalému míru.“ Napsal v článku pro americký deník.

Oren předpokládá, že americko-izraelská spolupráce je zásadní, jde-li o největší hrozbu, které čelí obě země i celý svět, jedná se o Írán disponující jadernými zbraněmi.

18.03.2010 00:00 3