Praha Jeruzalém

[IMG R 10448]Egyptský prezident Husní Mubarak řekl izraelskému ministerskému předsedovi Netanjahuovi, že rozhodnutí izraelské vlády o zařazení dvou významných míst (Jeskyně patriarchů v Hebronu, Ráchelina hrobka v Betlémě) na seznam židovských památek může mít nebezpečné důsledky, které se mohou dotknout pocitů muslimů, ale i mírového procesu.

Egypt v úterý vydal oficiální protest proti tomuto kroku izraelské vlády.

Izrael na poslední chvíli přidal obě místa do svého plánu na obnovu památek. Tento krok vyvolal silnou kritiku v celém arabském světě, ale i ve Spojených státech. Palestinské organizace pohrozily vypuknutím třetí intifády a prezident Mahmúd Abbás varoval před náboženskou válkou. Hebron se stal centrem nepokojů, které pokračovaly v jeruzalémské mešitě al-Aqsá. Po těchto bouřích Netanjahu několikrát muslimy ujistil, že status quo významných míst se nezměnil.

Podle egyptské televize Mubarak také uvedl, že jeho vláda hodlá pokračovat v rozhovorech s Palestinci bez prodlev a očekává, že Egypt bude nadále podporovat mírové úsilí. Mubarak zdůraznil potřebu připravit správnou atmosféru pro mírová jednání. Egyptský prezident také uvedl, že Izrael by měl zastavit svou činnost na Západním břehu a ukončit blokádu Gazy.

03.03.2010 00:00 3