Praha Jeruzalém

[IMG R 11324]Palestinské zdroje tvrdí, že Obamova administrativa po Izraeli požaduje, aby předal do výlučné kontroly Palestinské samosprávy větší část západního břehu včetně oblasti Abu-Dis, která přiléhá k Jeruzalému. Podle vize Spojených států by měl tento krok přispět k návratu do stavu, který přetrvával na Západním břehu před vypuknutím poslední intifády.

Americké plány volají po tom, aby byl Abu-Dis, kde byly v minulosti vytvořeny palestinské vládní instituce, předán pod plnou palestinskou suverenitu. V minulosti již byla diskutována možnost, že by právě tato oblast sloužila jako budoucí palestinské hlavní město.

Spojené státy kladou také další požadavky. Je mezi nimi i propuštění asi 2 000 vězňů a významná gesta týkající se každodenního života na Západním břehu. „Nejvýznamnějším požadavkem je obnovení stavu, který zde byl před začátkem druhé intifády,“ tvrdí palestinský zdroj.

Palestinci dále dodávají, že prezident Obama po Netanjahuovi požadoval také obnovení mírových rozhovorů se Sýrií, aby se tak podpořil rozumný regionální krok, který by pomohl k neutralizování Íránu a vytvoření široké arabské proti-íránské koalice.

Představitelé Palestinské samosprávy tvrdí, že Obama prosazuje přístup „Bušer za Jitzchar“, tedy americká podpora proti Íránu za izraelskou spolupráci na Západním břehu.

Podle palestinských představitelů také Američané poprvé stanovili jasný časový plán, podle kterého jsou na jednání vyhrazené dva roky. Po dvou letech by měla být jednání podle Palestinců završena vznikem palestinského státu v hranicích podle roku 1967 a s hlavním městem Jeruzalémem.

26.03.2010 00:00 6