Praha Jeruzalém

[IMG R 10887]Palestinská samosprávě tento týden odvolala ceremoniál, při kterém mělo být náměstí v Ramalláhu pojmenováno po teroristce Dalal Mughrabiové, která vedla nejhorší teroristický útok v izraelské historii.

V roce 1978 vedla Mughrabiová tým palestinských teroristů, kteří se vydali po moři z Libanonu do Izraele. Na pobřežní dálnici unesli autobus a zmasakrovali 37 lidí, než byli zastaveni izraelským komandem, které vedl současný ministr obrany Ehud Barak.

Mughrabiová je dlouhé roky považována za palestinskou národní hrdinku, na což Izrael často poukazuje jako na důkaz, že Palestinci nectí své mírové závazky.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý trval na tom, aby americký viceprezident Joe Biden, který byl na návštěvě regionu, v této věci intervenoval a zajistil, aby Palestinci odvolali ceremoniál oslavující Mughrabiovou, nebo aby alespoň veřejně tuto akci odsoudil.

Mnoho Izraelců s napětím očekávalo, jak se Biden zachová, zvlášť poté, co velmi tvrdě kritizoval Izrael za výstavbu 1 600 židovských bytů v Jeruzalémě.

I když zrušení oslavy není připisováno právě Bidenovi, přišlo podle Palestinců  z „oficiálních kruhů“.

13.03.2010 00:00 6