Praha Jeruzalém

[IMG R 10888]Palestinský ministr pro ekonomiku Hassan Abu Lidbeh v neděli řekl, že se palestinská vláda chystá zakázat Palestincům práci v židovských osadách na Západním břehu. Tato práce je přitom zdrojem obživy pro 20 000- 30 000 Palestinců. Jedná se hlavně o stavební dělníky a dělníky v továrnách. Palestinci se sice vehementně stavějí proti existenci osad na Západním břehu, mnozí v nich však pracují, protože slabá ekonomika Palestinské samosprávy na Západním břehu jim podle jejich slov mnoho jiných příležitostí nedává.

Zákon by měl být na konci měsíce podepsán Mahmúdem Abbásem a bude se zřejmě jednat o zatím nejrozhodnější palestinskou kampaň proti židovským osadám.

Palestinská samospráva se prý bude snažit najít alternativu pro ty, kteří již v osadách pracují, nebudou prý ale nuceni odejít. Ti, kteří by začali pracovat v osadách v budoucnu, by však překročili zákon. Jaké tresty by následovaly, nebylo upřesněno.

Zákon také zakazuje prodej produktů z židovských osad ze Západního břehu v palestinských obchodech. Podle odhadů se každý rok prodá do palestinských obchodů zboží z židovských osad v hodnotě 200 – 500 milionů dolarů. V posledních měsících začaly palestinské bezpečnostní složky zadržovat dodávky zboží od osadníků směřující na trh na Západním břehu.

08.03.2010 00:00 8