Praha Jeruzalém

Televizní stance al-Jazeera ve čtvrtek odvysílala rozhovor s Mahmúdem al-Mabhnouhem, který byl před několika týdny zabit v Dubaji. Al-Mahbouh v asi rok starém rozhovoru popisuje, jakým způsobem se svými kumpány zavraždil na konci 80. let izraelského vojáka Aviho Sasportase.

16. února 1989 zastavilo auto se dvěma teroristy z Hamásu mladému stopujícímu vojákovi (Sasportas). Voják byl nezvěstný 81 dnů. Poté bylo nalezeno jeho tělo, ne daleko od místa, kde voják do auta nasedl.

„Oblékli jsme se jako osadníci a na hlavu jsme si dali kippu jako rabíni,“ říká al-Mabhouh v rozhovoru. Jeho partner s přezdívkou Abu Sihab dodává: „Viděli jsme izraelského vojáka, který stopoval na kraji silnice. Zastavili jsme mu a zeptali se, kam jede. Řekl Aškelon a my mu řekli, ať jede s námi.“ Ujeli asi 3 kilometry, když vojáka střelili dvakrát do obličeje. Jeho tělo pak pochovali.

Přípravy prý byly obtížné a trvaly asi měsíc. Byla potřeba také zemědělská půda, kde by byla vykopána tajná věznice, kde měli být drženi unesení vojáci.

19.03.2010 00:00 18