Praha Jeruzalém

[IMG R 10066]Jen dva dny po moskevském teroristickém útoku otřásly Ruskem další výbuchy. Město Kizljar v ruské oblasti Dagestán ve středu zasáhly dva bombové útoky, z nichž jeden provedl sebevražedný atentátník. O život přišlo nejméně 12 lidí.

Podle ruského ministerského předsedy Vladimira Putina může být za útoky v Moskvě i Dagestánu stejná skupina.

První bomba byla umístěna v osobním automobile poblíž školy v centru Kizljaru. Explodovala právě ve chvíli, kdy okolo projížděla hlídka dopravní policie, dva strážníci byli zabiti. Ve škole v době útoku údajně nebyly žádné děti. Druhou nálož v Dagestánu odpálil sebevražedný atentátník oblečený do policejní uniformy. Bomba byla odpálena, když se na místě prvního výbuchu shromáždili policisté a zvědavci.

Mezi mrtvými je i policejní šéf Kizljaru Vitalij Vedernikov. Dále přišlo o život nejméně šest policistů, vyšetřovatel a jeden civilista.

V Dagestánu žije převážně muslimské obyvatelstvo a sousedí s válkou poznamenaným Čečenskem. Útoky na policii a vládní úředníky jsou v Dagestánu časté. Incidenty související se separatistickými snahami a trvající téměř desetiletí od počátku druhé války v Čečensku se až do pondělka většinou omezovaly jen na oblast severního Kavkazu.

Nejhorší útoky v Moskvě za posledních šest let podnítily obavy z obnovené ofenzivy separatistů a daly najevo, že Kremlin nemá situaci pod kontrolou.

31.03.2010 00:00 4