Praha Jeruzalém

[IMG R 10366]V sobotu byl palestinskými útočníky zraněn izraelský motorista, jehož auto bylo na dálnici 443 zasaženo Molotovovým koktejlem. Jeho syn, který byl v autě s ním, přestál útok bez úhony.

K incidentu došlo také na kontrolním stanovišti Kalandia na sever od Jeruzaléma, kde se sešel Výbor palestinských pracujících žen (napojený na Demokratickou frontu pro osvobození Palestiny), aby připomněl Mezinárodní den žen. Během setkání se asi 50 mužů a žen pokusilo prorazit kontrolní stanoviště a házeli na vojáky Molotovovy koktejly. Izraelští vojáci na útočící demonstranty použili prostředky k rozhánění davu. Podle Palestinců utrpělo 6 žen drobná zranění. Dva Palestinci byli po incidentu zadrženi, kontrolní stanoviště bylo na 4 hodiny uzavřeno.

Při incidentu ve vesnici Bejt Omar blokovalo asi 60 výtržníků, včetně skupiny izraelských občanů, hlavní dopravní trasu a házelo kameny na příslušníky bezpečnostních jednotek. Protestovali tak proti výstavbě bezpečnostní bariéry. Několik demonstrantů napadlo izraelské vojáky a oblast byla vyhlášena za uzavřenou vojenskou zónu. Skupina demonstrantů byla zraněna slzným plynem a gumovými projektily, 4 demonstranti byli zadrženi a předáni policii. Dva z nich byli palestinští novináři, kteří byli po několika hodinách propuštěni.
K incidentu došlo i v Kfar Burin jihozápadně od Nábulusu. Podle místních obyvatel sem přijeli izraelští vojáci, aby vystěhovali osadníky, kteří údajně útočili na místní obyvatele. Palestinci na vojáky házeli kameny. Vojáci odpověděli prostředky pro rozehnání davu. 6 lidí bylo při střetu zraněno.

Napětí přetrvávalo i v Jeruzalémě. U Damašské brány došlo k arabským výtržnostem. Policejní velitel pro oblast Jeruzaléma Aharon Franco řekl, že vstup na Chrámovou horu bude i nadále omezen. Vstup budou mít pouze muslimští věřící muži s izraelským občanstvím starší 50 let. Na Chrámovou horu mají vstup povolen také všechny ženy bez omezení. Rozhodnutí má souvislost ze zpravodajskými informacemi, podle kterých se skupinka mladých Arabů chystala dostat na Chrámovou horu a rozpoutat tam nepokoje. Policisté také budou i nadále hlídkovat okolo Chrámové hory a v ulicích Starého města.

14.03.2010 00:00 5