Praha Jeruzalém

[IMG R 11327]Podle nedělní zprávy BBC Spojené státy zvažují, že by se v případě hlasování o rezolucí Rady bezpečnosti OSN týkající se izraelské výstavby ve východním Jeruzalémě, zdržely hlasování. Tato možnost byla údajně diskutována minulý týden v Paříži na schůzce amerických představitelů a katarského ministra zahraničí Šejcha Hamada Bin Jasmin Al Thaniho.

Americký představitel to údajně řekl v odpovědi na otázku, zda by Washington garantoval, že nebude vetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by byla kritická vůči izraelské výstavbě ve východním Jeruzalémě. Spojené státy jsou jedním ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN a často blokují rezoluce, které odsuzují Izrael.

Vztahy USA a Izraele poškodila informace o izraelské výstavbě 1600 bytových jednotek v Jeruzalémě. Informace byla zveřejněna v době, kdy byl na návštěvě regionu americký viceprezident Joe Biden. Američané považují izraelskou výstavbu ve východním Jeruzalémě za komplikaci mírovým jednáním. Izrael i Spojené státy se však snaží situaci zjemnit a hovoří o tom, že i přes současné rozpory jsou stále spojenci.

Sporným je v tomto bodě pohled na Jeruzalém jako takový. Izrael anektoval východní část Jeruzaléma v roce 1967 po tzv. šestidenní válce. Tento krok však nebyl mezinárodně uznán. Pro Izrael je však Jeruzalém trvalým a nedělitelným hlavním městem. Je ochoten diskutovat o výstavbě v osadách na Západním břehu, nikoliv však v Jeruzalémě, který za osadu v žádném případě nepovažuje.

Na Západním břehu žije v současnosti téměř 300 000 Izraelců, ve východním Jeruzalémě 180 000.

30.03.2010 00:00 14