Praha Jeruzalém

[IMG R 11316]Ulice ve městě Ramalláh na Západním břehu byla v úterý pojmenována po americké pro-palestinské aktivistce Rachel Corrie, která zahynula v roce 2003 poté, co ji srazil izraelský vojenský buldozer. Ceremoniál pojmenování ulice se odehrál k sedmiletému výročí její smrti.

K incidentu došlo 16. března 2003, kdy se Corrieová snažila zabránit izraelské armáda zbourat palestinský dům, do něhož ústil pašerácký tunel. Na místě protestovalo několik aktivistů z pro-palestinského hnutí. Všichni až na Corrieovou uposlechli výzvy izraelské armády, aby udržovali od místa bezpečnou vzdálenost. Corrieová byla z místa několikrát odvedena, vždy se ale vrátila. Došlo k nehodě, při které byla Corrieová buldozerem sražena.

Izraelská armáda incident vyšetřovala a uzavřela ho jako nehodu. Řidič buldozer vypověděl, že Corrieovou v daný moment neviděl. Rodiče Rachel Corrieové tuto verzi odmítají a podali civilní žalobu u soudu v Haifě.

Corrieová byla aktivistkou hnutí International Solidarity Movement. Po její smrti se objevily i některé kontroverzní fotografie, na kterých například mezi malými palestinskými dětmi pálí americkou vlajku s židovskými hvězdami.

17.03.2010 00:00 15