Praha Jeruzalém

[IMG R 10559]Zatímco se Spojené státy snaží přesvědčit Radu bezpečnosti OSN, aby uvalila další sankce na Írán, pokouší se Teherán získat uran ze zahraničních zdrojů. Podle amerického týdeníku Time Magazine uvádí jaderní experti, že íránské zásoby uranu jsou téměř vyčerpány.

Na počátku osmdesátých let zakoupila země od Jihoafrické republiky tzv. yellowcake, žlutý prášek vyrobený ze surového uranu, který se dá použít na výrobu obohaceného uranu. Avšak podle odhadů amerického Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS), který sleduje íránské jaderné aktivity, zbývá Íránu jen malé množství uranu.

Podle týdeníku se Írán pokouší získat uran z Afriky, hlavně ze Zimbabwe. Díky stávajícím sankcím je však problematické přepravit látky na své území.

Přibližně před šesti měsíci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii vyšla na povrch informace, podle níž uzavřel Teherán tajnou dohodu za 450 milionů USD o koupi čisté uranové rudy od Kazachstánu, který je jedním z největších producentů uranu na světě. Zvěřejnění této informace však obchod zmařilo.

Spojené státy dobře sledují íránské kroky, aby zabránily jakékoliv dohodě o dodávkách uranu Islámské republice. Americký prezident Barack Obama se dokonce na počátku dubna soukromě sešel se svým kazachstánským protějškem Nursultanem Nazarbájevem, aby zabránil další možné dohodě s Íránem.

Britský deník The Telegraph tento týden napsal, že prezident Zimbabwe Robert Mugabe souhlasil se setkáním s Mahmúdem Ahmadínežádem a prodejem uranu do Teheránu.

28.04.2010 00:00 14