Praha Jeruzalém

Státem Izrael se v pondělí v 10 hodin dopoledne na dvě minuty rozezněly sirény připomínající zmařené životy šesti milionů Žid vyhlazených za Druhé světové války.

Každoroční ceremonie Dne šoa / Dne holocaustu se konala v památníku Jad Vašem a zúčastnili se jí prezident Šimon Peres, premiér Benjamin Netanjahu, předseda parlamentu Reuven Rivlin, předsedkyně Nejvyššího soudu Dorit Beiniš, šéf generálního štábu armády Gabu Aškenazi, jeruzalémský primátor Nir Barkat, a další osobnosti.

Knesset, izraelský parlament, pořádal pamětní ceremonii nazývanou „Jméno každé osobě,“ při níž jsou čtena jména obětí holocaustu. Prezident Šimon Peres přitom četl jména svých vlastních příbuzných, kteří zahynuli při holocaustu, a premiér Benjamin Netanjahu četl jména příbuzných své manželky. Prezident vzpomínal, že jeho příbuzní byli zavřeni do synagogy a zaživa upáleni. Ostatní ministři a poslanci pak četli jména zbývajících obětí.

Připomínka Šoa probíhá v pondělí také v Polsku v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Zúčastnit se jí má kromě izraelské vládní delegace také okolo desítky tisíc mladých Izraelců a Židů z dalších zemí světa. S ohledem na polský národní smutek kvůli leteckému neštěstí ve Smolensku mají mít všechny izraelské vlajky v Polsku černou stuhu.

V izraelských ulicích

12.04.2010 00:00 21