Praha Jeruzalém

[IMG R 10626]Izraelská armáda požádala Palestinskou samosprávu, aby efektivněji potlačovala nepokoje a demonstrace na Západním břehu, hlavně v oblasti kolem bezpečnostní bariéry. Armáda se obává, že se mohou konflikty dále stupňovat.

Generálmajor Avi Mizrachi, náčelník ústředního velitelství, nařídil řadu opatření zaměřených na zmírnění napětí. Izraelské obranné síly se snaží ukončit demonstrace proti výstavbě bezpečnostního plotu na Západním břehu, které se nejsilněji ozývají z palestinských vesnic Na′alin a Bil′in. Protesty většinou vyústí ve střety bezpečnostních složek s demonstranty, mezi nimiž je také mnoho izraelských levicových aktivistů.

Při střetech již zemřeli dva palestinští muži poblíž Nábulusu, když byli zasaženi gumovými projektily. Podle Palestinců však vojáci stříleli ostrými náboji.

Podle údajů ústředního velitelství izraelské armády došlo v roce 2009 ve vesnicích Bil′in a Na′alin ke 120 demonstracím, náklady na prostředky použité k potlačení protestů se odhadují na 6,1 milionů izraelských šekelů (asi 1,7 milionu USD). Armádu také velmi znepokojuje podpora protestů, přezdívaných „bílá intifáda“, ze strany Palestinské samosprávy, hlavně ministerského předsedy Saláma Fajjáda.

Nepokoje, při nichž demonstranti házejí kameny a zápalné bomby, jsou organizované a kryté médii. Podle izraelské armády každým rokem roste počet zraněných při nepokojích na obou stranách.

V rámci snahy o zmírnění násilí armáda zatýká Palestince podezřelé z podněcování nepokojů a nechala vyhostit cizí státní příslušníky, kteří se protestů účastnili. Zároveň se více zaměřila na izraelské levicové aktivisty a anarchisty.

Generálmajor Mizrachi vydal nařízení, podle nějž se oblast vesnic Na′alin a Bil′in stanou každý pátek uzavřenou vojenskou oblastí. Příkaz má být určen k tomu, aby upozornil Izraelce, kteří se demonstrací také účastní, že porušují zákon

14.04.2010 00:00 4