Praha Jeruzalém

Čtvrteční vlna zatýkání v osadě Jicchar a pokus o prosazení stavebního moratoria na Západním břehu se u osadníků setkal s nevolí. Podle palestinských zdrojů se židovští osadníci z Jiccharu vydali do nedaleké vesnice Hawara a poškozovali mateřské školy a domy a zapálili zemědělské pozemky Palestinců. Protestující měli házet kameny, rozbíjet okna a ničit střechy domů. Palestinci uvedli, že izraelská armáda osadníkům v jejich činnosti nijak nebránila.

Policie v obvodu Šaj uvedla, že zatkla řidiče buldozeru za porušení stavebního moratoria. Na scéně se podle policie shromáždily desítky osadníků, házely kameny a pálily pneumatiky. Čtyři lidé byli zadrženi kvůli podezření z výtržnictví.

Ve čtvrtek do Jiccharu dorazil inspektor Civilní správy společně s izraelskými vojáky a pohraniční stráží, aby zastavili nezákonnou výstavbu v osadě v souladu s vládním nařízením zastavit dočasně výstavbu na Západním břehu. Osadníci však tvrdí, že mají k dispozici všechna potřebná stavební povolení.

Výbor osadníků v Samaří uvedl, že vojáci a pohraniční stráž dorazili do osady, aby zničili sporný dům s použitím osadnické politiky odplaty (price tag), kterou obrátili proti osadníkům.

Člen Knessetu Ozniel Schneller (Kadima) řekl, že proti „anarchistickým antisionistickým výtržníkům z Jiccharu“ musí být použita politika nulové tolerance. Schneller, sám obyvatel osady Maaleh Michmas, vyzval vůdce osadnického hnutí, aby okamžitě stáhli demonstranty ze Západního břehu „a uvěznili je na mnoho let“. „Nereprezentují židovskou halachu ani lidskou morálku a narušují podnikání osadníků.“

29.04.2010 00:00 21