Praha Jeruzalém

[IMG R 10141]Ve Francii se rozpoutal politický spor kvůli ženě, která dostala pokutu, protože řídila zahalená v šátku. Situace začala v neděli nabírat na obrátkách, když se do ní vložili vůdčí muslimský učenec a krajně pravicový lídr.

Francouzská vláda plánuje zavést úplný zákaz zahalování muslimek na veřejnosti. Případ pokutované ženy, který se odehrál v Nantes, se obrátil v politickou kauzu, když začal francouzský ministr vnitra vyhrožovat, že potrestá také jejího manžela za několik trestných činů včetně polygamie.

Žena vznesla námitku proti udělení pokuty jakožto porušení jejích lidských práv.

Taríq Ramadan, profesor islámských studií na oxfordské univerzitě, uvedl, že záměr francouzského ministra vnitra Brice Hortefeuxa potrestat manžela pokutované ženy je zradou hodnot Francie. Hortefeux požádal ministra pro imigraci Erica Bessona, aby prozkoumal podezření, že manžel muslimky může patřit k radikální skupině, může být polygamní až se čtyřmi manželkami a mohl spáchat podvody se sociálními dávkami.

Představitel mešity Arrhama v Nantes Murád Sandí řekl, že je celé záležitosti věnováno příliš prostoru v médiích. Mešity v Nantes však společně vydaly prohlášení, které odsuzuje systematickou stigmatizaci, jež je v rozporu s hodnotami Republiky.

K problému se vyjádřil také krajně pravicový vůdce Jean-Marie Le Pen, který místním médiím řekl, že je skandální, pokud všechny muslimovy manželky pobíraly sociální dávky. Zbavení muže francouzského občanství by tedy bylo přirozené. Zároveň si však Le Pen nemyslí, že by bylo nutné schvalovat zákon o zákazu muslimských šátků na veřejnosti.

Vláda prezidenta Sarkozyho minulý týden oznámila, že hodlá vydat návrh zákona na zákaz nošení muslimských šátků, které zakrývají celý obličej, na veřejnosti. K oznámení došlo i přes varování právních expertů, že by takový zákon mohl být protiústavní.

Ministr pro imigraci Besson uvedl, že proces odejmutí francouzského občanství muže by mohl začít, až pokud dojde k usvědčení z nezákonné činnosti. Besson dodal, že bude pravděpodobně obtížné dokázat mu polygamii.

Konání ministra Hortefeuxe schvaluje pravicová vládní strana UMP, naopak kritiku si vysloužil od předsedkyně komunistické strany Marie-George Buffetové.

Muž zatím nebyl z ničeho obviněn, ale vyšetřování bude zahájeno, najde-li se vážný důvod k obvinění z podvodu. Podle francouzského zákona se počítá jen civilní manželství uzavřené státním úředníkem, tedy ne náboženský svatební ceremoniál.

26.04.2010 00:00 5