Praha Jeruzalém

[IMG R 10089]Prezident Šimon Peres nabídl Sýrii, že se stáhne z Golan, přeruší-li své vazby na Írán a na „hnutí odporu“. Dmitrij Medveděv měl tuto správu sdělit prezidentovi Asadovi.

Minulý týden se prezident Peres v Moskvě zúčastnil oslav 65. výročí porážky nacizmu. Peres zde požádal Medveděva, aby tlumočil Asadovi nabídku Izraelců.

V důsledku nedávného napětí Asad reagoval: „Naše odpověd je jasná. Skutečnost ukazuje, že Izrael na míru nepracuje a rozhovory nepomohou.“

Peres řekl Medveděvovi, že míru nemůže být dosaženo, pokud Sýrie podporuje teroristickou skupinu, jak Izrael chápe prodej zbraní libanonskému Hizballáhu.

Asad informoval o Peresově nabídce při rozhovoru pro libanonský deník as-Sáfir. Odmítl dále sdělit, zapojí-li se Sýrie do války, pokud dojde k napadení Libanonu Izraelem. Na údajný prodej raket Scud Hizballáhu odpověděl Asad vyhýbavě.

Představitelé Peresova úřadu Asadovy poznámky přímo nekomentovali. Uvedli však, že Izrael se více zajímá o mírové rozhovory se Sýrií než o vojenský konflikt. Pět izraelských ministrů mělo být ochotno podniknout rozsáhlé kroky v zájmu dosažení míru, Syřané to však odmítli. Také Benjamin Netanjahu již v minulosti prohlásil, že je ochoten jednat se Sýrií bez jakýchkoli předběžných podmínek. Není však jasné, jestli by Netanjahu akceptoval územní ústupky.

18.05.2010 00:00 9