Praha Jeruzalém

[IMG R 10454]Nový dokumentární film o sokolnictví přináší mimo jiné informaci, že Usáma bin Ládin žije v soukromé rezidenci severně od Teheránu společně se svou rodinou a pod bedlivým okem íránských Revolučních gard. O filmu informovala televizní stanice Fox News.

Snímek Alana Parrota Feathered Cocaine (Opeřený kokain) popisuje tajný svět sokolníků a sokolnictví, který Bin Ládin údajně sleduje. Parrot působil jako hlavní sokolník v Íránu za šáhova režimu a pracoval také pro královské rodiny v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech. Součástí filmu je svědectví Parrotova známého, prodejce zbraní v severním Íránu, který se měl podle vlastních slov osobně setkat šestkrát s bin Ládinem od roku 2003, kdy se vůdce al-Qájdy stal nejhledanější osobou světa. Parrot uvedl, že získal vzácné svědectví jen díky tomu, že jeden z dokumentaristových zaměstnanců zachránil muži život.

Parrot také řekl, že kontaktoval americkou vládu a nabídl jí telemetrické údaje bin Ládinova sokola, podle nichž by bylo možné ho lokalizovat na oblasti jedné čtvereční míle ( asi 1,6 m2), ale vláda na tuto nabídku nereagovala. Mluvčí Pentagonu odmítl zprávu komentovat.

Nejedná se o první zprávu o tom, že je bin Ládin v Íránu. Teherán souhlasil s přijetím 35 vysokých postav organizace al-Qájda po pádu Talibanu v Afghánistánu a Spojené státy již dříve obvinily íránský režim z podpory této teroristické organizace.

Minulý rok se ve zprávách objevila informace, že jedna z Usámových žen žije v Teheránu společně se šesti jeho dětmi a jedenácti vnoučaty. Tisk získal tuto zprávu poté, co jedna z dívek z obytného komplexu utekla a požádala o azyl na saúdském velvyslanectví.

05.05.2010 00:00 13