Praha Jeruzalém

[IMG R 10605]V noci na čtvrtek bylo zadrženo šest lidí při několika násilných incidentech, ke kterým došlo ve městě Isfija na severu Izraele. Drúzové zde protestují proti plánovanému plynovodu, který by měl vést přes jejich pozemky. Jednání o vyrovnání za tyto pozemky ještě nebylo ukončeno.

První incident se odehrál v blízkosti policejní stanice v oblasti hory Karmel. Na místě se sešlo několik desítek drúzských mladíků, kteří házeli zápalné bomby na policisty. Byl zatčen devatenáctiletý mladík.

Generálmajor Ahuva Tomerová, ředitelka policejní stanice v Haifě, uvedla, že krátce nato se dva drúzští mladíci pokusili přejet policejního strážníka a pak utekli. Mladíci byli podle Tomerové zjevně pod vlivem alkoholu. Podezřelí byli nakonec zadrženi a při prohlídce byla u jednoho z nich nalezena dýka.

Při další události na okraji města Isfija zadrželi strážníci tři muže, kteří zapálili lesík. Požár nezpůsobil žádné škody. Vyšetřovatelé budou zkoumat možnou spojitost s požárem poblíž Daljat El Karmel, ke kterému došlo ve středu.

V úterý bylo několik policistů zraněno při střetech s Drúzy, kteří blokovali cestu poblíž Jokneam.

Plynovod, který by měl zásobovat zemním plynem elektrárnu v Haifě a další továrny v oblasti, povede mezi Dor Beach a Haifským zálivem. Dosud bylo položeno potrubí mezi Dor Beach a městem Jokneam a mezi spojkou Ha′emaqim a Haifou. Zbývajících 7 kilometrů by mělo být dokončeno během několika měsíců.  

Střety vynesly na povrch vnitřní spory v rámci drúzské komunity, kde proti sobě stojí umírnění šejchové v čele s duchovním vůdcem Šejchem Mowafakem Tarífem a extrémnější šejchové, které vede Šejch Ímád, jenž je vlastníkem jednoho ze sporných pozemků.

Šejch Alí Moádí z Jarky patřící do Ímádova tábora uvedl, že nebojují proti státu nebo proti Židům. Cítí se součástí země, kterou pomáhali budovat, ale ze svého pozemku neodejde dokud nebude dosaženo jasné dohody.

06.05.2010 00:00 22