Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád se opět opřel do Izraele a Spojených států. V rozhovoru pro arabskou televizi Al Jazeera Ahmadinežád řekl, že se neobává vojenského útoku Izraele nebo Spojených stát na svá jaderná zařízení. „Izrael nemá odvahu to udělat? Nemyslím si, že by bylo riziko vážné,“ řekl.

Spojeným státům v rozhovoru sice nabídl přátelství, vzápětí ale pronesl, že se neobává ani útoku Spojených států, jejichž armáda si neporadila ani s malou iráckou armádou. „Myslíte si, že armáda, která byla poražena malou armádou v Iráku, vstoupí do války s velkou a dobře vycvičenou armádou jako je ta íránská?“ Navíc prý Spojené státy postrádají pro útok motiv. Prezident Obama Íránu nabídl jednání, Obamova administrativa říká, že si Írán dobrovolně zvolil mezinárodní izolaci.

Podle amerického vrchního admirála Mika Mullena, má americká armáda plán útoku na Írán. Ten ale Mullen nepovažuje za dobrý. Stejně tak pro něj není akceptovatelné riziko íránského vývoje jaderných zbraní. Zdůraznil, že vojenské řešení je státe ve hře.

24.08.2010 00:00 14