Praha Jeruzalém

Palestinec Nadim Injaz z Ramalláhu v úterý večer vstoupil do budovy turecké ambasády v Tel Avivu ozbrojen nožem, který se později ukázal být jen dětskou hračkou, a dožadoval se politického azylu v Turecku. V budově ambasády došlo i ke střelbě a situace byla považována za velmi vážnou. Hovořilo se dokonce o možných rukojmích. Později se ukázalo, že situace naštěstí natolik vážná není.

Ke střelbě skutečně došlo, to v okamžiku, kdy turecká ostraha ambasády vystřelila proti Injazovi, který se pokusil vzít někoho ze zaměstnanců ambasády jako rukojmí. Izraelská policie sice byla povolána na místo, ale bez povolení turecké strany nemohla do objektu vstoupit. Povolení dostala až přibližně o pět hodin později. Důvod této prodlevy nebyl tureckou stranou objasněn. Policisté poskytli zraněnému Palestinci základní ošetření a nechali ho převést do nemocnice Ichilov v Tel Avivu. Palestinec při převozu do nemocnice vykřikoval protiizraelská a protižidovská hesla.

Nadim Injaz není vůbec neznámou postavou. Podobného činu se dopustil již v roce 2006 na britské ambasádě, kde také požadoval udělení politického azylu. V roce 2007 ohrožoval ostrahu britské ambasády a některých dalších chráněných míst. Důvody jeho chování nejsou úplně jasné. Injaz o sobě tvrdí, že byl informátorem izraelské policie a tajné služby a nechce se vrátit na palestinská území, neboť se obává o svůj život. Palestinská samospráva ho stíhá pro vlastizradu, informoval Injazův právník. Injaz chtěl nejprve zůstat v Izraeli, kde údajně získal povolení k pobytu, ale nikoliv pracovní povolení. Rozhodl se prý proto získat politický azyl v zahraničí.

18.08.2010 00:00 3