Praha Jeruzalém

Libanonská média informovala o střetu mezi Hizballáhem a sunnitskými milicemi al-Ahbaš, ke kterému došlo v ulicích Bejrútu. Minimálně tři lidé byli zastřeleni, mezi nimi i vysoce postavený představitel Hizballáhu. Dle libanonských médií se situace v ulicích již uklidnila. V úterý pozdě večer pak obě organizace vydaly společné prohlášení, podle kterého se nejednalo o incident s politickým nebo náboženským motivem, ale pouze o izolovaný exces, který bude vyšetřovat libanonská armáda.

K bojům došlo v bejrútské čtvrti Burdž Abu Haidar a kromě automatických zbraní byly použity i RPG. Podle dostupných informací došlo k incidentu v okamžiku, kdy Chevrolet, ve kterém jel vysoký představitel Hizballáhu, vjel do čtvrti obývané sunnity i šíity a posádka vozu začala střílet. Sunnité střelbu opětovali. Vysoce postaveným představitelem Hizballáhu, který byl při přestřelce zabit, byl Muhammad Fawaz, který byl vůdčí osobností Hizballáhu v této oblasti. Zabit byl i jeho spolupracovník Ali Džawaz. Třetím zastřeleným je pak člen radikální sunnitské skupiny al-Ahbaš Ahmad Omeirat.

Libanonská média informovala o tom, že několik hodin poté, co došlo k přestřelce, byla podpálena mešita úzce spojená právě s hnutím al-Ahbaš. Ministr obrany navíc vydal nařízení, podle kterého je zakázáno nosit na ulici zbraň. Podle posledních informací byl ve městě obnoven klid.

25.08.2010 00:00 4