Praha Jeruzalém


[IMG R 11151]Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během projevu v izraelském parlamentu řekl, že je ochoten prodloužit moratorium na výstavbu v izraelských osadách, ovšem výměnou za palestinské uznání židovského Izraele. „Dosud bohužel Palestinci na tuto výzvu neodpověděli a Spojené státy hledají jiné způsoby, jak pokračovat v rozhovorech,“ řekl Netanjahu.

Netanjahu tak nyní nahlas zopakoval nabídku, kterou učinil při neveřejných jednáních zhruba před měsícem. „Pokud palestinské vedení řekne jednoznačně svým lidem, že uznává Izrael jako národní stát Židů, budu ochoten svolat svou vládu a požádat o další prodloužení zastavení výstavby na omezenou dobu,“ řekl Netanjahu.

Podle Netanjahua leží u kořenů konfliktu právě odmítnutí práv Židů a jejich historického spojení s tímto místem a bez vyřešení této otázky konflikt nikdy neskončí.

Okamžitě po skončení Netanjahuova projevu vydala Palestinská samospráva prohlášení, ve kterém odmítá tento požadavek. Podle mluvčího prezidenta Abbáse Nabila Abu Rdainaha nemá tato otázka s věcí vůbec nic společného. Ahmed Kurája zase tvrdí, že se Netanjahu snaží hrát o čas. Palestinský vyjednavač Saeb Erekat také nevidí mezi charakterem Izraele a osadami žádnou souvislost a požadavek odmítá.

11.10.2010 00:00 4