Praha Jeruzalém

[IMG R 10637]Ve Spojených státech se během posledních dnů rozběhla debata o tom, jakým způsobem by měla být prováděna bezpečnostní opatření na letištích. Důvodem je zavedení nového systému, který zahrnuje  velmi důkladnou prohlídku celého těla, při které dochází i k dotykům na intimních partiích.

Dle některých názorů by se měly začít hledat alternativní způsoby, jakými bezpečnostní opatření provádět. Mělo by se jednat o využití speciálně vycvičených psů, screeningových zařízení a zejména profilování tak, jak jej provádějí Izraelci.

Američané v minulosti vetovali bezpečnostní systém využívaný na izraelském letišti Ben Guriona s tím, že podezření padá nejčastěji na jednu skupinu osob, zejména na Araby a muslimy. Tiskový mluvčí Bílého domu nicméně řekl, že izraelský systém nebyl zaveden jednoduše proto, že Izrael má jedno mezinárodní letiště a Spojené státy jich mají 450.

Americká veřejnost má nyní ale jiný názor. Podle průzkumu Washington Post a ABC podporuje zavedení izraelského způsobu bezpečnostních opatření 70% Američanů. Respondenti jsou si vědomi nutnosti bezpečnostních kontrol a plně je podporují. Vadí jim nicméně tělesné prohlídky.

Izraelská bezpečnostní opatření
Bezpečnostní opatření na letišti Ben Guriona v Izraeli jsou jedna z nejpřísnějších na světě. První bezpečnostní kontrola se odehrává ještě před vstupem na letiště, kdy všechna auta projíždějí přes kontrolní stanoviště. Další pracovníci ostrahy stojí před budovou letiště, další se pak pohybují po jednotlivých terminálech. Někteří v uniformě, jiní v civilu. Pozorují cestující, vyhledávají mezi nimi osoby, které vypadají z nějakého důvodu podezřele. Každý cestující před odletem absolvuje rozhovor, který se může u jednotlivých cestujících zásadně lišit. Může se jednat o pár obecných otázek, v případě jakéhokoliv podezření však může trvat i podstatně déle. Pečlivě se kontrolují také všechna zavazadla (prohlídka zavazadel bezpečnostními pracovníky a například i umístění zavazadla do tlakové kabiny, která má odhalit případnou výbušninu).

24.11.2010 00:00 11