Praha Jeruzalém


[IMG R 11375]Tři izraelští studenti z města Givatajim a jejich australská kamarádka zřejmě nikdy nezapomenou na svou cestu do centra Jeruzaléma. Trojice vyzvedla Australanku v kampusu Hebrejské univerzity na Mount Scopus a vydali se společně do centra Jeruzaléma. Chystali se ho hospůdky na třídě Ben Jehuda. Omylem ale špatně odbočili a vjeli jednosměrkou přímo do arabské čtvrti Issawija.

„Po chvíli jsme zahlédli dvanáctiletého kluka, jak jde po krajnici. Vysvětlili jsme mu, že jsme se ztratili a zeptali jsme se ho, jak se dostaneme na Ben Jehuda. S arabským akcentem nám odpověděl, že neumí hebrejsky a někoho zavolal. V tomhle okamžiku jsem si začal uvědomovat, že je něco špatně,“ říká řidič auta Assaf Ben-Ari.

Assaf a jeho přátelé čekali v autě a Assaf si všiml, že všechny nápisy na obchodech jsou v arabštině.

„Mezitím přišel někdo starší a společně s hochem se začali smát. Řekli nám, abychom pokračovali
stejnou silnicí, zatímco starší hovořil telefonem a jednoduše nás poslal do dobře naplánovaného přepadení.“

Skupinka v autě neměl jinou možnost, než pokračovat v jízdě a dostala se tak do centra čtvrti Issawija. Rozhodli se otočit auto a vrátit se zpět, ale najednou zjistili, že je cesta zablokovaná. Jen během dvou minut byl na silnici zátaras z drátěného plotu, židlí a železných trubek. Najednou za sebou zaslechli ránu a zjistili, že již zmíněný chlapec společně s dospělým mužem na ně házejí cihly. Podařilo se jim rozbít zadní okno. V tom začali vycházet z domů mladíci a házet na auto kameny. Řidič se rozjel směrem do centra čtvrti, zatímco ostatní v autě volali policii. Mezitím se v podstatě celá čtvrť vzbudila a desítky mladých muži vyrazili na ulici s kameny. Po pár minutách auto obklíčili a Assaf se rozhodl rozjet proti bariéře. V rychlosti přes 100 Km/h prorazili první bariéru, za kterou se nacházela druhá. Tu se jim podařilo objet okolo chodníku dříve, než jim cestu uzavřel vůz taxi. V tuto chvíli už na místo dorazila tři auta s vojáky z pohraničních jednotek a jen díky tomu nedošlo k žádným zraněním.

Assaf popisuje incident jako noční můru, která by podle něj neskončila jen házením kamenů, ale lynčováním doslova jen pár metrů od budovy univerzity.

05.11.2010 00:00 15