Praha Jeruzalém

[IMG R 10616] Izraelský ministr dopravy Jisrael Katz v pondělí naznačil, že Izrael ve čtvrtek obdržel varování o možném zaslání bomb do amerických synagog, tedy den předtím, než se tento plán dostal na veřejnost.
„Od čtvrtka byli izrealští zástupci přítomni na letištích po celém světě, aby kontrolovali zásilky putující do Izraele,“ uvedl Katz před rozsáhlým cvičením na Ben Gurionově mezinárodním letišti.

Katz se také podle vlastních slov snaží přesvědčit ministerského předsedu Benjamina Netanjahua, aby po vzoru Spojených států nechal založit národní bezpečnostní agenturu, která by „přenesla bezpečnost izraelských letů po celém světě do rukou státu, jak si přejí například i aerolinky EL Al.

V pátek byl odhalen pokus o teroristický čin pomocí poštovních balíčků poslaných z Jemenu do synagog v Chicagu. V těchto zásilkách byly objeveny výbušniny. Plán, který byl patrně dílem skupiny Al-Kajda, byl odhalen díky přesné informaci, jež přišla ze Saúdské Arábie. Jeden z balíčků byl nalezen v Dubaji a druhý ve Velké Británii. Představitelé se domnívají, že bomby měly způsobit pád letadla, které je převáželo.

Jemenské úřady již oznámily, že přijaly výjimečná opatření při prohledávání všech zásilek opouštějících zemi.

01.11.2010 00:00 5