Praha Jeruzalém

[IMG R 10703] Odcházející náčelník vojenského zpravodajství generálmajor Amos Jadlin ve svém posledním výstupu před Výborem Knessetu pro zahraniční věci a obranu uvedl velmi ponurá hodnocení.

Jadlin radil členům Knessetu, aby se nenechali zmást klidnou bezpečnostní situací a uvedl hrozby ze strany Sýrie, Hizballáhu a Íránu. Rusko podle něj poskytlo Sýrii přenosné vyspělé protiletadlové systémy a také varoval, že izraelská armáda by se mohla ocitnout v podobné situaci, která převládala na počátku 70.let v oblasti Suezu. Rusko podle Jadlina obnovuje syrské systémy zbraní.

Sýrie se patrně snaží získat to nejlepší z obou světů – upevnění vztahů s Íránem a Hizballáhem a zároveň ukázat ochotu k dosažení mírové dohody s Izraelem.

Odstupující šéf vojenského zpravodajství se dále vyjádřil ke zprávám o záměru Hizballáhu převzít kontrolu v Libanonu:
„Organizace je čím dál silnější. Hizballáh by mohl získat všechny vyspělé zbraně od Sýrie, kdyby si o ně řekl.“

Jadlin také uvedl, že kdyby mezinárodní tribunál rozhodl o odpovědnosti Hizballáhu za smrt Rafíka Harírího, znamenalo by to pro tuto organizaci velký problém z hlediska jejího veřejného obrazu. Ačkoliv se nejedná o příliš pravděpodobný scénář,  mohl by Hizballáh ovládnout Libanon během několika hodin, uvádí generálmajor. V Libanonu nyní neexistuje vojenská síla, která by se Hizballáhu dokázala postavit.

Co se týče Íránu, Jadlin řekl, že Izrael je na zpravodajské úrovni velmi dobře informován. Írán má dnes podle odstupujícího šéfa vojenského zpravodajství dostatek jaderného materiálu na výrobu jedné bomby a brzy bude mít dost i na druhou bombu.

Nakonec Jadlin varoval, že při dalším konfliktu bude možná třeba řešit více hrozeb najednou.

03.11.2010 00:00 3