Praha Jeruzalém


[IMG R 11377]Při rutinním tréninkovém letu zahynul izraelský pilot major Amichaj Itkis a jeho navigátor major Emanuel Levy. Letu nad kráterem Ramon se zúčastnily 4 stíhačky F16I. Jedna z nich se však náhle zřítila s výšky 4 000 metrů. Posádka před havárií nehlásila žádné technické problémy a vyšetřovatelé se domnívají, že je příčinou nehody lidská chyba, zřejmě ztráta orientace. I přesto byly zatím až do odvolání zrušeny všechny lety na strojích F-16I. Letectvo se potřebuje ujistit, že za nehodou skutečně nebyla technická chyba na letounu.

K nehodě došlo v noci ze středy na čtvrtek a již během noci začaly specializované vojenské jednotky pátrat po vraku letadla a tělech posádky. Těla byla nalezena ve čtvrtek odpoledne. Velitel izraelského letectva Ido Nehuštan osobně navštívil rodiny vojáků, aby jim zprávu sdělil.

Major Amichaj Itkis (28) pocházel ze Sde Warburg. Jeho starší bratr Barak zahynul v roce 1998 při službě u izraelského námořnictva. U letky působil jako zástupce velitele. Tuto pozici však nedávno opustil, aby mohl dokončit svá studia na univerzitě.

Major Emanuel Levy (30) pocházel z Ma?ale Adumim. Působil na vrchním velitelství izraelské armády v Tel Avivu. Oba vojáci se ale i nadále účastnili běžných tréninkových letů dle standardů izraelského letectva.

11.11.2010 00:00 10