Praha Jeruzalém

[IMG R 11398] Různé zdroje ve středu uvedly, že libanonský vzdušný prostor narušilo při úterním útoku 12 izraelských vojenských letounů, které se následně podílely na útocích proti cílům na území Sýrie. 

Dle prvotních odhadů měly být terčem syrské chemické zbraně, což někteří odborníci vyloučili s ohledem na vysoké riziko takové akce s ohledem na životní prostředí. Americká vláda později informovala, že Izrael zaútočil na syrskou dodávku protiletadlových zbraní pro libanonský Hizballáh. Syrská armáda existenci takového konvoje popřela s tím, že Izrael napadl vojenský výzkumný ústav Džamraja poblíž Damašku, který hraje klíčovou roli v syrském raketovém programu, na němž se podílí rovněž Írán, Rusko a členové Hizballáhu.

Nejmenovaný americký představitel upřesnil, že cílem izraelského útoku na syrsko-libanonské hranici byly protiletadlové zbraně SA-17 (9K37M1-2 / Buk-M1-2), které by mohly ohrozit izraelské průzkumné lety nad Libanonem. Zásilka pro Hizbaláh rozvněž zahrnovala elektronické zařízení schopné vyřadit GPS navigaci bezpilotních letounů.

31.01.2013 00:00 11