Praha Jeruzalém

[IMG R 11401] Izraelská média v neděli zveřejnila invormaci, že policie spolu s bezpečnostní službou Šin Bet zatkla na Nový rok čtyřčlennou buňku Islámského džihádu, která plánovala únos izraelských občanů. Dva ze zatčených jsou izraelskými občany a další dva z palestinského Džanínu. Na základě vyšetřování bylo následně zatčeno dalších osm osob z oblasti Džanínu.

Teroristé měli provést několik pokusů ve snaze nalákat izraelské vojáky nebo civilisty do svého automobilu, ale nebyli úspěšní, tak změnili plán a chtěli se zaměřit na lidi vracející se ze silvestrovských oslav. Projetí izraelskými zátarasy a kontrolami měl po případném únosu umožnit izraelský identifikační průkaz jednoho z členů skupiny. Druhý izraelský Arab umožnil členům skupiny přespat ve svém domě, ačkoli o jejich plánu věděl. Skupina měla v Džanínu již předem připravený dům pro ukrytí případné unesené osoby. Zatčeni byli 1. ledna ve svém voze. 

Teroristé byli řízeni členy Islámského džihádu, z nichž jeden je vězněný v Izraeli. Po zatčení členů buňky se druhý vedoucí sám vzdal palestinským bezpečnostním silám.

Tentokrát šlo o teroristy-amatéry, kteří byli vybaveni pouze napodobeninou zbraně, nicméně případ ukazuje na neutuchající snahu teroristických skupin provádět únosy, aby pak unesené Izraelce mohly měnit za své vězněné členy, a do svých akcí zapojovat izraelské Araby, kteří mají na izraelském zemí svobodu pohybu.

 

03.02.2013 00:00 27